GATES PB14MX-29S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
29
90 mm
Get it by Tuesday, Apr 14
€432.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 3 3/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 5 19/25" |
| Hub Dia. | 4.35" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 3/16" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 29 |
| Outside Dia. | 4.98" |
| Overall Length | 5" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 5 11/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.51 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- EATON S10N06P51P General Purpose Encapsulated Transformer, 1-Phase, 120V, 240V, 16/32V, 0.5 KVA
- GRAINGER 8193_24_0 Copper Rod, 3/32 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Lg, +/-0.0013 Inch Tolerance
- APPLETON ELECTRIC 7381V Flexible Connector, 90 Degree Bend, 1/2 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 92656 Ballnose End Mill, ‎1 Inch Dia., 1 Inch Shank, 1-3/4 Inch Depth
- TITAN FASTENERS JJN16064
- REGAL 011310AS Hand Tap, #10-64 NS, H2 Limit, 4 Flutes, Bottom
- ALVORD POLK 82700.4385 Chucking Reamer, 0.4385 Inch Dia., Carbide, Straight Flute, Over/Under
- HARTING 09488484745010 Cordset, 8 Pins, 1 M Lg, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Carboys and Jerricans
- Bench Cans
- Electric Unit Heater Accessories
- Flame Retardant Gloves
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Lever
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type A, 60 Degrees Countersink Angle
- MONOPRICE Stereo Audio Cables
- CHICAGO FAUCETS Vacuum Breakers
- AME INTERNATIONAL Wheel Nut Indicators
- EATON 70 Series Photoelectric Sensor Control Modules
- MARTIN SPROCKET Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 140 Chain Number
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-29S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€432.30 /unit
