GATES P30-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width | AX3XGN
GATES P30-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Item: AX3XGNModel: P30-8MGT-30
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.18"
Bushing Type 1210
Face Width 1.49"
Flange Dia. 3.35"
Hub Dia. 1.91"
Material Steel
No. Of Grooves 30
Outside Dia. 2.958"
Pitch 8 mm
Series 7708 Series
Suitable For Use With 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 30 mm