GATES P30-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width | AX4GJP
GATES P30-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width
Item: AX4GJPModel: P30-8MGT-50
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.97"
Bushing Type 1210
Face Width 2.37"
Flange Dia. 3.35"
Hub Dia. 2"
Material Cast Iron
No. Of Grooves 30
Outside Dia. 2.958"
Pitch 8 mm
Series 7708 Series
Suitable For Use With 50 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 50 mm