GATES P30-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX3VYX
GATES P30-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX3VYXModel: P30-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bushing Type 1210
Face Width 1 3/25"
Flange Dia. 3.35"
Material Steel
No. Of Grooves 30
Outside Dia. 2.958"
Pitch 8 mm
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm