GATES 506XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 253 Teeth | BG6CBF
GATES 506XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 253 Teeth
Item: BG6CBFModel: 506XL037
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 14
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.09"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 0.62"
No. Of Teeth 253
Pitch 1/5"
Pitch Length 50 3/5"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XL
Series 9257 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Trapezoidal
Type Extra Light
Width 0.37"