GATES 432XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 216 Teeth | BG3QKT
GATES 432XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 216 Teeth
Item: BG3QKTModel: 432XL037
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 15
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.09"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 2.29 mm
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 0.62"
No. Of Teeth 216
Pitch 1/5"
Pitch - Timing Belts 5 mm
Pitch Length 43 1/5"
Pitch Length - Timing Belts 1097 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XL
Series 9257 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Trapezoidal
Type Extra Light
Width 0.37"