GRAINGER 1525F10MM12MM5 Tubing, Fkm, Black, 10 mm Inside Dia, 12 mm Outside Dia, 5 Ft Overall Length
Item: CP8WWQModel: 1525F10MM12MM5Cross Ref: 797MR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tubing
Application Chemical, Petroleum
Hardness Shore A 75
Industry Application Petrochemical
Inside Dia. 10 mm
Length 5 ft.
Material FKM
Max. Operating Temp. 400°F
Max. Pressure 7 psi
Maximum Operating Pressure 7 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 12 mm
Overall Length 5 ft.
Peristaltic Pump Compatible No
Reinforcement Non Reinforced
Wall Thickness 1 mm