GATES 5/5VP3550 Banded V-Belt, 5 Strand, 355 Inch Outside Length
355"
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Banded Belt | Yes |
| Color | Brown |
| Core Cord | Aramid |
| Material | Polychloroprene |
| Number Of Ribs | 5 |
| Teeth Location - Timing Belts | Single Sided |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8/5V1250 | - | 0.598" | 5 63/125" | - | -30°F to +180°F | 40° | - | €1,112.99 | RFQ
Explore Products
- DORIAN CAT40 ER11H-2500
- BOSTON GEAR F04820
- HOYT K167 Replacement Contact Kit 600vac 1p
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 5352B Straight Receptacle, Duplex, 20A 125V, Brown