GRAINGER M07111.200.0055 Shoulder Screw Steel M16 20Mm X 55Mm, 5PK | AH7TZR 38CZ43
GRAINGER M07111.200.0055 Shoulder Screw, M16x2 Thread Size, 55 mm Shoulder Lg., 14 mm Head Ht., Std
Item: AH7TZRModel: M07111.200.0055Cross Ref: 38CZ43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 5
Drive Size 10 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Head Dia. 30 mm
Head Height 14 mm
Head Type Standard
Material Grade/class Class 12.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Precision Screw No
Rockwell Hardness C39 to C44
Screw Head Height 14mm
Shoulder Dia. 20 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 55 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Length 22 mm