GATES 10/5VP1800 Banded V-Belt, 10 Strand, 180 Inch Length, 0.598 Inch Thickness | AX8VMW
GATES 10/5VP1800 Banded V-Belt, 10 Strand, 180 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
Item: AX8VMWModel: 10/5VP1800
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Color Brown
Cross Section 5VP
Effective Length 180"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 7.958"
Min. Temp. -22°F
Outside Circumference 180.91"
Outside Length 4543 mm
Reinforced Material Aramid
Section Size 5V
Series 9181 Series
Sided Single Sided
Static Conductive No
Strand 10
Thickness 0.598" , 15 mm