GATES 14MX-45S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
45
68 mm
Get it by Wednesday, Apr 8
€499.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2 17/25" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 3.33" |
| Flange Dia. | 8.39" |
| Hub Dia. | 6.42" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 45 |
| Outside Dia. | 7.79" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 7.895" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 68 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 68 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U51300.016.0025 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 1/4 In Lg., Std, Flat
- APPROVED VENDOR P11248OR Drill Bushing Headless Press Fit Drill Size 1 In
- SALISBURY E014BL/8H Electrical Insulating Gloves, 1000V AC / 1500V DC, 14 Inch Length, Straight Cuff, Blue
- A&D WEIGHING ML-50 Moisture Analyzer, 51 g Max. Capacity, 50 Deg to 200 Deg C, 0.005g
- SUPCO SRL300
- EATON GBK13CS Ground Bar Kit, 13 Terminals
- BALDOR / DODGE L100X1-1/8 Jaw Coupling Type L
- EATON QC6BP10 Mounting Plate, For Use With Qc Circuit Breaker, Cable-In/Cable-Out Connection, 6P
Explore More
- KEYSHAFT
- PTAC and PTHP Accessories
- Light Meters
- Drain Components
- Speciality Fuses
- Lamp Changers
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- PROTO Multi-Bit Screwdrivers
- SUPER-STRUT C789 Series Insulation Protection Shield
- APPLETON ELECTRIC Cable Gland Adapters
- INTERMATIC Bezels
- CH HANSON Interlocking Brass Stencils, Single Letter/Number Sets, 45 pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-45S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
€499.19 /unit
