GATES 14MX-45S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX4KWB
GATES 14MX-45S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX4KWBModel: 14MX-45S-68
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bushing Type 3020
Face Width 3.33"
Flange Dia. 8.39"
Hub Dia. 6.42"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 45
Outside Dia. 7.79"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 7.895"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm