GATES 14MX-43S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX3VGU
GATES 14MX-43S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX3VGUModel: 14MX-43S-68
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bushing Type 3020
Face Width 3.33"
Flange Dia. 8 1/25"
Hub Dia. 6 4/25"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 43
Outside Dia. 7.43"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 7 68/125"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm