GATES 14MX-224S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4VXM
GATES 14MX-224S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4VXMModel: 14MX-224S-90
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 4 7/16" to 6"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 6050
Face Width 4 1/5"
Hub Dia. 15 1/2"
Material Cast Iron
Max. Bore 6"
Min. Bore 4 7/16"
No. Of Grooves 224
Outside Dia. 39.19"
Overall Length 5"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 39.3"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm