3M FDV18-187Q Female Disconnect Red 22-18 AWG, 25 Pk | AH2CUK 25AZ64
3M FDV18-187Q Female Disconnect Red 22-18 AWG
Item: AH2CUKModel: FDV18-187QCross Ref: 25AZ64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Female Disconnect
Barrel Id 0.08"
Barrel Inside Dia. 2/25"
Barrel Length 1/4"
Barrel Style Butted
Connection Material Tin Plated Brass
Connection Type Crimp
Fastener Orientation Female
Insulation Partial
Insulation Color Red
Insulation Material Vinyl
Insulation Type Vinyl
Length 0.78"
Mates With Male Tab Width (w') 0.187"
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 1000V
Maximum Insulation Outer Diameter 0.145"
Overall Length 0.87"
Pad Width 0.187"
Seam Butted
Tab Size 0.02" x 0.187"
Terminal Style Standard
Terminal Type Disconnect
Thickness 0.02"
Wire Range 22 AWG to 18 AWG
Wire Size 22 AWG to 18 AWG