GATES 14MX-224S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
224
68 mm
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,445.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2 17/25" |
| Bore Dia. | 2 7/16" to 5" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 5040 |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Dia. | 11" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 5" |
| Min. Bore | 2 7/16" |
| No. Of Grooves | 224 |
| Outside Dia. | 39.19" |
| Overall Length | 4" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 39.3" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 68 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 68 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 157.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- USA SEALING ZSCRW-252 Screw, M3.5 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Std Machine Screw, Pan
- VESTIL D-75-MD-BL-S Steel Medium Duty Self Dumping Hopper, 3/4 Cubic Yard, 4000 lb Capacity, Sky Blue
- VERMONT GAGE 912411630 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 11.63 mm Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL15MBK Single Pole Connector Male Black
- GRAINGER 6F.5X1-24 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.5 Inch Thick, 1 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- MERSEN FERRAZ MPDB66013 Power Distribution Box, Intermediate, 1000V, 310A, 3 Pole, Copper
- REFLEXITE 18653 Reflective Tape W 2 Inch White
Explore More
- KEYSHAFT
- NAUGATUCK
- STAHLIN
- KELE
- CALIFORNIA AIR TOOLS
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- Spherical Roller Bearings
- Fork Extensions
- Hose Safety Cables
- Lubrication Containers
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- ANVIL AS520 Series Channels, Solid
- APPROVED VENDOR Clear Covers
- PETERSEN PRODUCTS 147 Series High Pressure Test Plug
- FLOWLINE Echosonic II LU Series Ultrasonic Liquid Level Sensors
- SURE FRAME 40 Series Standard T-slotted Rails
- WATTS LFSC Series Stop Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-224S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
€3,445.39 /unit
