GATES 14MX-224S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX4PBV
GATES 14MX-224S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX4PBVModel: 14MX-224S-68
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bore Dia. 2 7/16" to 5"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 5040
Face Width 3.33"
Hub Dia. 11"
Material Cast Iron
Max. Bore 5"
Min. Bore 2 7/16"
No. Of Grooves 224
Outside Dia. 39.19"
Overall Length 4"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 39.3"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm