FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A1 |
| Length | 24 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 14 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- TB WOODS 3R5VX950 Narrow V-Belt, Ethylene, 5VX Belt Type, 95 inch Length, 3 Ribs
- PARKER 169PTCNS-12-8 Brass DOT Push-to-Connect Fitting, Brass, Push-to-Connect x MNPT
- BLACKBURN (T&B) 7510S Copper Clad, Pointed Sectional Ground Rod To 3/4 inch x 10 feet
- TSUBAKI 40B16F-1 1/4 Sprocket 2.810 Outer Diameter #40
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL15NCR Single Pole Connector Weather Cover Red
- APPROVED VENDOR M01300.200.0001 Hex Nut, M20x2.5 Thread Size, Steel, 16mm Ht., 30mm Wd., Zn Plated, Right Hand, Std Hex
- EATON KD3400VW Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Kd Type, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Drills
- Electric Water Heaters with Tank
- Positive Displacement Blowers
- Universal AC/DC Motors
- Soil Testing Probes
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- DESTACO 375-R Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- EAGLE BELTING Solid Reinforced Core, Smooth Textured, Shore A 85 Round Belt
- APOLLO VALVES Tectite Series Flex Water Heater Hoses
- SPEARS VALVES PVC Flange End Y Pattern Valves
- WRIGHT TOOL Strike Free Leverage Wrenches
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-R Style, 852 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51580.140.0024 Dowel Pin, Std Dowel, 24 mm Lg., 14 mm Pin Dia., Gr. A1, SS, Plain
€109.17 /pack
