FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A1 |
| Length | 28 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 2 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 28 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- VOLKEL 17330 NOGO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 90 x 4.0 Size
- USA SEALING BULK-STF-VAL-31 Butterfly Valve, 1 Inch, Stainless Steel
- SCHNEIDER ELECTRIC TM171APBUS Co mmunication Module, Logic controller M171 performance
- APPLETON ELECTRIC NCSEW112406
- LEESON 5KH38SNA731T HG715 Fan and Blower Motor, .5,.17 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115V, 1800 RPM
- MONOPRICE 36211 Cat6 Outdoor Rated Ethernet Patch Cable, Molded Rj45 Connector
- APEX-TOOLS 13MM23 Impact Tube Socket, 13 mm
- ERICKSON 100TGC0406 Collet, Round Face, 13/32 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable / Hose Festoon Systems
- Rekeyable Padlocks
- Trench Drain Accessories
- Ring Gauges
- Concrete Patching and Repair Compounds
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- PLAST-O-MATIC PRD Series Pressure Differential Regulators
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- BALDOR / DODGE QD, SH Size Bushings
- BROWNING RUBRS Series Rubber Mounted Cylindrical Cartridge Ball Bearings
- DUTTON-LAINSON Electric Winches
- ZOELLER Starter Kits
- SIOUX CHIEF Fitting Brushes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51580.020.0028 Dowel Pin, Std Dowel, 28 mm Lg., 2 mm Pin Dia., Gr. A1, SS, Plain
€9.61 /pack
