FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A1 |
| Length | 32 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 2 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 32 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- DANCO 9D00010002 Trim Kit Shower Plastic
- CLEVELAND C60386 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
- APOLLO VALVES 921421524 Ball Valve, 3/8 Inch NPT, Unibody, Carbon Steel, Round Handle
- MAIN FILTER INC. MF0875148 0060R003ON Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 4.05 Inch Height
- APPROVED VENDOR Z9096SS Thick Washer, 5/16 In Fits Bolt Size, Std, 11/32 In I.D., 1/8 In Thk., Pln, SS, 90000 psi TS
- BRADY 3PS-1500-2-BK-2 130114 Precut Label Roll, 1 1/2 x 1 Inch, Polyolefin, Black, For 6 AWG to 10 AWG Wire Gauge
- NEW YORK WIRE FCS8704-M Screen Fiberglass 60 Inch Width 100ft L
- OETIKER 15500003 0133.0R Ear Clamp, Stainless Steel, 0.27 Inch Band Width, 11.4 to 13.3 mm Size Range
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Blanks
- Truck Mirrors
- Wing Nuts
- Gas Welder Fittings
- Hydraulic High Pressure Filters
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal White
- ANVIL AS100S Series Channels With Long Slots
- LISLE Angled Disconnect Tool
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Control Station, Dead End Type
- HOFFMAN ProLine G2 Series Barrier Panels
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-20 Un
- STARRETT 94319 Series Meatkutter Premium Polished Steel Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51580.020.0032 Dowel Pin, Std Dowel, 32 mm Lg., 2 mm Pin Dia., Gr. A1, SS, Plain
€6.86 /pack
