FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 6.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 30 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 12 mm |
| Head Height | 4.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 30 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 4.6 mm |
| Screw Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- KIPP K0817.08 Round Locating Pin, Round, Tool Steel, 8 mm Shank Outside Dia, 25 mm Shank Length
- ANVIL 0390064004 11/4 Imp Schedule 40 316 Stainless Steel Cap
- EATON XTAE032C10U024 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 24 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 16-24 A
- SPEARS VALVES 4375-904 Duct Reducer Wye, Socket, 24 x 4 Size, PVC
- SK PROFESSIONAL TOOLS 8409 Socket 3/8 Inch Drive 9mm 6 Point Deep
- MAIN FILTER INC. MF0123803 8200136UM Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- BRADY MRO15 107723 Absorbent Roll, 24 gal, Not Perforated Size, Gray, Meltblown
- SAGINAW SCE-ASPBG-09 Hole Seal, Carbon Steel, Ansi 61 Gray, Powder Coat Finish, Oil-Resistant Gasket
Explore More
- KEYSHAFT
- Spiral and Tube Brushes
- Switch Accessories
- Portable Cord
- Pocket Air Filters
- Wire Mesh Slings
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- HARVEL CLEAR PVC Caps
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- ANVIL AS6108 Series Square Nuts
- APPROVED VENDOR Pipe Nipple 2 Inch Steel
- WOODHEAD 120067 Series Cordset
- MARTIN SPROCKET AK-H Series MST Bushed Single Groove FHP Sheaves
- DAYTON Cross Slot Machine Screws
- MACROMATIC TE-6 Series Series Time Delay Relays
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.060.0030 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 30 mm Lg., Std, Fillister
€14.13 /pack
