FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 6 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 6 mm |
| Head Height | 2.4 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 6 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Length | 6 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- MILTON-INDUSTRIES 436 Valve Cap, Dome Type, Tr Vc3 Tire And Rim
- TSUBAKI 40SS Roller Chain, Single Strand, 40, 1/2 in Pitch, Stainless Steel, 10 ft Overall Lg
- SPEARS VALVES EJ22-010 Elastomer Expansion Joint, Socket, EPDM, 1 Size, PVC
- SPEEDAIRE MXQ25-PS Seal Kit, Pneumatic Slides, Slide Table Seals, 25mm Bore Dia., O-Ring, Piston Seal, Rod Seal
- SPEARS VALVES 885-045P Nipple, Plain End, Schedule 80, 1-1/4 Inch x 4-1/2 Size, PVC
- GEARENCH SCTB516-0958
- OSG VG534-2503 Corner Radius End Mill, TiAlN, 5 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia., 3/4 Inch Lg of Cut
- SPEEDAIRE 5F564 Stationary Air Compressor, Powder Caoted Finish, Horizontal Tank
Explore More
- KEYSHAFT
- Stroboscopes
- Manual Motor Switches and Starters
- Twist Lock Receptacles
- Regenerative Blower Inlet Filters
- Stacking Containers
- PYRAMEX Half Frame Safety Glasses
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- BEL-ART - SCIENCEWARE Non-Vented Wash Bottle, Standard Spout, Wide Mouth
- SPEARS VALVES PVC Premium Pneumatic Actuated Standard Butterfly Valves, Zinc Lug, Buna
- 80/20 Double Flange Short Standard Linear Bearings, 3 Slot Mount
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- CASH VALVE Nuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.030.0006 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 6 mm Lg., Std, Fillister
€14.05 /pack







