FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 2 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 6 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 3.8 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 6 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | 58°F |
| Minimum Thread Length | 6 mm |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thread Length | 6 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0576039 D831C25AV Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- SPEC C07200961250M Compression Spring, 125.9 lbs/In Stiffness Rate, 45.33 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- SIEMENS 3RU21164AB0 Overload Relay, 11.0 To 16.0A, 103 Poles, Thermal, Iec Style Overload Relay
- JESSUP MANUFACTURING 3260-.75
- PIP 318-1775-LY/3X Protective Clothing High Visibilty Cold Gear Pants With Bibs, 3XL, Each
- EATON JT316033B20 Trip Unit, 160 A, 3 Pole, 310+ Electronic Ls, High Load Alarm With Right-Hand Trip
- SALSBURY INDUSTRIES 3906S-1PBFU Outdoor Parcel Locker, 17.5 x 51.75 x 19 Inch Size, 6 Door High, Black
- TB WOODS 8/3VP1320 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 132 inch Length, 8 Ribs
Explore More
- KEYSHAFT
- Floor Machine Pads
- Carpet Extractors
- Butane Torches
- Safety Pins
- PVC Heater/Benders
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- 3M Fabric Tape
- BUSSMANN NOS Series Class H Fuses
- HONEYWELL Contact Liquids
- HILMAN ROLLERS Bull Dolly Series Roller Kits, Swivel Smooth Top
- WATTS LF4732 Series Repair Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.050.0006 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 6 mm Lg., Std, Plain
€35.38 /pack







