FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Color | Silver |
| Combined Material & Grade | 18-8 Stainless Steel |
| Dimensional Standards | ISO 7380 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 4 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 10.5 mm |
| Head Height | 3.3 mm |
| Head Texture | Smooth |
| Head Type | Button |
| Includes Washer | No |
| Length | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 18-8 |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Material Quality Standards | Astm A307A |
| Material Type | Stainless Steel |
| Maximum Head Height | 3.3 mm |
| Maximum Temperature | 550°F |
| Min. Thread Length | 16 mm |
| Minimum Head Height | 3 mm |
| Minimum Temperature | -50°F |
| Minimum Thread Length | 16 mm |
| Minimum Yield Strength | 81000 psi |
| Non-marring Tip | No |
| Proof Load | 74000 psi |
| Screw Length | 16 mm |
| Sealing Gasket | No |
| Standard | ISO 7380 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 101500 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51030.008.0075 | #2-56 | Fully Threaded | 0.05" | 0.164" | 0.0469" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €21.88 | |
![]() |
U51030.013.0150 | #6-32 | Fully Threaded | 5/64" | 1/4" | 0.073" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €24.78 | |
![]() |
U51030.019.0150 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €40.73 | |
![]() |
U51030.019.0200 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €62.84 | |
![]() |
U51030.025.0100 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €26.59 | |
![]() |
U51030.025.0125 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €48.51 | |
![]() |
U51030.025.0150 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €51.42 |
Explore Products
- HAMMOND 1418N4K10 N4 Wall Mount Enclosure With Panel, Steel, Gray, 30 X 24 X 10 Inch Size
- TB WOODS BK85 FHPQTBushed V-Belt Sheave, Cast Iron, 4L Type Belt, 7.9 inch Datum Dia.
- SPEAKMAN VS-111-BN Shower Diverter, Pop Up, Brass
- NORLAKE 115778 NOR-LAKE SCIENTIFIC 115778
- VULCAN HART 701243 Gutter Drain, Right Hand
- DIXON P80P-114OG Outboard Gasket
- SPEC B1218074S1 Disc Spring 0.53125 Stainless Steel Belleville
- PROTO J86034 Cold Chisel 3/4 Inch x 8-7/16 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Mount Circuit Breakers
- Nippers and Nibblers
- Class RK5 Fuses
- LED Can Light Housings and Pans
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANSELL 93-401 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- WATTS Mixing Valve, Brass
- INNOVATIVE COMPONENTS 5/16-18 Thread Size Ball Knob
- TURBOTORCH Soldering/Brazing Tip
- DIXON Locking Handles
- EATON S811+/S801+ Series Power Module Wire Harness Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51030.060.0016 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Button, 16 mm Lg., 3.3 mm Head Ht., Pln
€15.35 /pack







