FABORY M51010.080.0120 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 25PK | CG8GVK 54FR24
FABORY M51010.080.0120 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 120 mm Lg., Gr. A2
Item: CG8GVKModel: M51010.080.0120Cross Ref: 54FR24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 120 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 120 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Min. Thread Length 120 mm
Minimum Thread Length 120 mm
Overall Length 120 mm
Standard ISO 4017
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 120 mm
Thread Size M8 x 1.25
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.09
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginVaries
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.