FABORY M51010.080.0110 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 25PK | CG8GVJ 54FR23
FABORY M51010.080.0110 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 110 mm Lg., Gr. A2
Item: CG8GVJModel: M51010.080.0110Cross Ref: 54FR23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 110 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 110 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Min. Thread Length 110 mm
Minimum Thread Length 110 mm
Overall Length 110 mm
Standard ISO 4017
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 110 mm
Thread Size M8 x 1.25
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.01
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginVaries
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.