FABORY L01010.080.0012 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, Class 8.8, 1000PK | CG7QEM 42FN62
FABORY L01010.080.0012 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 12mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG7QEMModel: L01010.080.0012Cross Ref: 42FN62
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 12 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 12 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 12 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Overall Length 12 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm