FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grooved Pin |
| Finish | Plain |
| Length | 5 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 1.5 mm |
| Pin Type | Type D |
| Product Type | Grooved Pin |
| Shank Length | 5 mm |
| Standard | D1474 |
| Standards | Din 1474 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- WEATHERHEAD 7405X10X06 Elbow, Male X Compression, 90 Deg. Elbow Adapter, Compression X Mnpt, For 5/8 Inch Tube Od
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B3601150RC 214062 Boring Bar, Carbide Tin, 0.36 x 1.15 Radius x 3/8 Shank Dia
- APPROVED VENDOR U51060.037.0100 Socket Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Flat, 1 In Lg., 15/64 In Head Ht., Pln
- GRAINGER 1525S-2MM4MM15 Tubing, Fkm, Black, 2 mm Inside Dia
- MACROMATIC CUH20A6BJ AC Current Sensor, -40 to 85 Deg C, 2VA, Indicator Style LED
- DIXON BV2BV-12511-EK
- EATON DILM32-10(24V60HZ) Large Contactor, 32A, 24 Vac, 60 Hz, 1No, Frame C, 45 Mm, 3-Pole, Non-Reversing, 15 Kw
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Drilling Bit Sets
- Straight Blade Connectors
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Lift Table Accessories
- Tubing
- CAIMAN Heatrac Insulated Winter Work Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- VIBCO MHISS Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- WESTWARD Arbor Carbon Steel
- WOODHEAD 130226 Series Ratchet Kit
- JOBOX Gear-Lock Series Push Button Single Lid Crossovers
- KRYTOX 240AD Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- STEARNS BRAKES 87100 Series Mounting Brakes, IP23 Rated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39740.015.0005 Grooved Pin, Free Cutting Steel, Plain, 5 mm Lg., 1.5 mm Pin Dia., Type E
€43.35 /pack
