FABORY M39080.080.0030 Dowel Pin, 8mm Nominal Dia., 8.0mm Pin Dia., 50PK | CG8FFX 53GH61
FABORY M39080.080.0030 Dowel Pin, Std Dowel, 30 mm Lg., 8 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
Item: CG8FFXModel: M39080.080.0030Cross Ref: 53GH61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Display Qty 50
Finish Plain
Hardness Rockwell C58-C62
Length 30 mm
Length Tolerance -0.26 mm to +0.26 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.26 mm to +0.26 mm
Pin Dia. 8 mm
Pin Type Press Fit
Shank Length 30 mm