FABORY M39070.080.0120 Dowel Pin, 8mm Nominal Dia., 8.0mm Pin Dia., 5PK | CG8EYE 41KC97
FABORY M39070.080.0120 Dowel Pin, Std Dowel, 120 mm Lg., 8 mm Pin Dia., Steel, Plain
Item: CG8EYEModel: M39070.080.0120Cross Ref: 41KC97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dimensional Standards Din 7
Display Qty 5
Finish Plain
Length 120 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance 0.006 mm to 0.015 mm
Overall Length Tolerance 0 mm to 0.8 mm
Pin Dia. 8 mm
Pin Type Press Fit
Rockwell Hardness B80
Shank Length 120 mm