FABORY M39080.080.0016 Dowel Pin, 8mm Nominal Dia., 8.0mm Pin Dia., 100PK | CG8FFV 53GH57
FABORY M39080.080.0016 Dowel Pin, Std Dowel, 16 mm Lg., 8 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
Item: CG8FFVModel: M39080.080.0016Cross Ref: 53GH57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Display Qty 100
Finish Plain
Hardness Rockwell C58-C62
Length 16 mm
Length Tolerance -0.215 mm to +0.215 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.215 mm to +0.215 mm
Pin Dia. 8 mm
Pin Type Press Fit
Shank Length 16 mm