FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 100 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C58-C62 |
| Length | 24 mm |
| Length Tolerance | -0.26 mm to +0.26 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.26 mm to +0.26 mm |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 24 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.050.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 100 | €92.83 | |
| M39080.050.0045 | -0.31 mm to +0.31 mm | 45 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €32.02 | |
| M39080.050.0050 | -0.37 mm to +0.37 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €75.13 | |
| M39070.050.0010 | - | - | - | Standard Dowel | 5 mm | Steel | 25 | €7.10 | |
| M39070.050.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.05 | |
| M39070.050.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €12.93 | |
| M39070.050.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.77 |
Explore Products
- NDS DRAINAGE D1200-DICIR Meter Box, Rectangular, 12 5/16 Inch Height, 15 3/4 Inch Width, 21 5/8 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0851280 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- GRAINGER 1HAB8 Tag, Danger, 3 1/8 Inch Width, 6 1/4 Inch Height, Black/Red, Rectangle, Paper
- ADVANCE TABCO SP-S Spillage Pan, 12 X 20 X 6-1/4 Inch Size, SS
- ARCH CUTTING TOOLS E16R SDUPL3 Boring Bar
- DIXON 8WBF8-B Hydraulic Coupler Body, Wing Style, 1 Inch Size, 1 Inch BSPP, Brass
- LEGRIS 1871 00 11 Bulkhead Coupling, 316L Stainless Steel, 1/8 Inch x 1/8 Inch Pipe
- BRADY B30C-1125-595-GD 142005 Continuous Label Roll, 1 1/8 Inch X 100 Ft, Vinyl, Gold, Outdoor
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Jacks
- Horn Accessories
- Sheet Metal Screws
- Safety Sleeves and Tube Holders
- Water Level Monitoring Systems
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X Press Connection
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- SIEMENS Handle Tie
- MR. CHAIN Light Duty Stanchion
- COOPER B-LINE B533 Series Five Hole Gussetted Shelf Angles
- LENOX TOOLS Gold Series Power Arc Curved Metal Reciprocating Saw Blades
- MARATHON MOTORS Vector Motor Encoders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39080.050.0024 Dowel Pin, Std Dowel, 24 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
€59.79 /pack

