FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Length | 45 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.004 mm to 0.012 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.5 mm |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | B80 |
| Shank Length | 45 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.050.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 100 | €92.83 | |
| M39080.050.0045 | -0.31 mm to +0.31 mm | 45 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €32.02 | |
| M39080.050.0050 | -0.37 mm to +0.37 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €75.13 | |
| M39070.050.0010 | - | - | - | Standard Dowel | 5 mm | Steel | 25 | €7.10 | |
| M39070.050.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.05 | |
| M39070.050.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €12.93 | |
| M39070.050.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.77 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 701040421 Ball Valve, 3/4 Inch NPT, Bronze, 2-1/4 Inch Extension
- SLOAN 3315029 EBF-113-A Single Supply Solenoid Kit
- WALTER TOOLS A1148-2.5 5057164 Screw Machine Drill Bit, 2.50 mm Size, 43 mm Overall Length
- DORIAN E16R-ADCLNL-4
- EATON HVX100A1-4A1N1B5C4D3 Adjustable Frequency Drive, 100 HP, No Brake Chopper, NEMA Type 1, EMC H, LonWorks, 480 V
- GRAINGER BULK-PS-AC-407 Plastic Sheet, 0.25 Inch Plastic Thick, White, 9, 100 psi Tensile Strength
- HOLO-KROME 76100 86022 Alloy, Socket Head Cap Screw, M4-0.7 x 50 mm Size
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS 1032ZR Tap, #12-24 Thread Size, Taper, 4 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- Portable Air Conditioners
- Chafers
- Tapping Tools
- Concrete Grabs and Slab Tongs
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- MUELLER INDUSTRIES 92AT Silent Check Valves
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- DAYTON Open Dripproof, Face/Base Mountingb Jet Pump Motors
- LEESON 50 Hertz Motors, Single Phase, TEFC, Rigid Base
- MORSE DRUM Below-Hook Drum Lifters
- PLAST-O-MATIC TABVA Series Air Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.050.0045 Dowel Pin, Std Dowel, 45 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Steel, Plain
€7.43 /pack

