FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 24 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- AIRMASTER FAN 10736K DJ-CCM30-2SPH-DC Air Circulator, With Channel, Drop Cord, Propeller Diameter 30 Inch
- MERSEN FERRAZ AJT400N Time Delay Fuse, 600V, 400A, Class J
- PROTEAM 103166 Backplate Harness System
- WOODHEAD 1300630176 C04007A48M200 Cordset, 4 Pole, Male Straight, 90 Degree, 10 Size, Gray, PVC, 20m
- RIDGID 52923 Screw, 10-32 X 1/2
- E JAMES & CO 5313HG-1/16 Roll Buna High 1/16 x 36 Inch 100 Feet Black 60a
- VEGA TOOLS 150T30A Power Bit, Torx, 30 Tip Size, 2 Inch Length
- KECKLEY 11/41THS-CI062P34-BOKI-KT7 Basket Strainer, Cast Iron, NPT, 1/2 Inch Connection, 0.0625 Inch Screen Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Head Cap Screws
- Threaded Shank Drill Bits
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- Acme Nuts
- Drill Bits
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- THOMAS PUMPS Articulated Piston Pumps/Compressors
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- EATON 10250T Series Contact Blocks
- BIG ASS FANS HVLS Fans
- HUMBOLDT Permeameters
- GRAINGER Reducing Adapters
- RHEEM Jacket Doors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.120.0024 Dowel Pin, Std Dowel, 24 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Plain, Steel
€15.63 /pack


