FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Length | 100 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 100 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- MICRO 100 BB-320600 Boring Bar, 0.32 Inch Head Width, 0.6 Inch Max. Bore Depth, 0.006 Inch Radius, UN Coat
- WESTWARD 52NZ25 Drive Grease Fitting, 1/4 Inch-28, Straight Head Angle
- ADAPT-ALL 569L-06-04
- APPLETON ELECTRIC API40033 Plug, 400A, 3 Wire, 3 Pole
- PHILIPS 16A19/PER/950/P/E26/DIM 6/1FB T20 LED Bulb, A19, Medium Screw, 100W INC, 16W, 1, 600 lm, LED, Medium Screw
- APPROVED VENDOR SFT244GB Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size # 8
- NITRA ECP3360 Pneumatic Selector Switch, IP65, 22mm, 2-Position, Spring Return From Right
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuse Covers
- Band Saws
- Welding Accessories
- Saddle Vents
- PIR Motion Sensors
- REVCOR Propeller, 22 inch
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- TOUGHSTRIPE Floor Marking Tape, Roll
- GRAINGER Back Support
- FEBCO 860 Small Series Reduced Pressure Zone Assemblies
- BALDOR / DODGE SCU, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Racks, for Microtubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.120.0100 Dowel Pin, Std Dowel, 100 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Steel
€6.11 /unit

