FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 60 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- HUBBELL-WIEGMANN SC040404G Enclosure Hinged 4d x 4w x 4h Inch
- BRADY 15596 Pipe Marker, Vacuum, Yellow, Black, Fits 2 1/2 to 6 Inch OD, 30 Pipe Marker, With Arrow
- GATES 733202125 Hose Coupling, 3 Inch Length
- OSG 1301502401 Spiral Flute Tap, 2 Inch - 8 Thread Size, 1 Inch Thread Lg, Black Oxide, 2B / 2B
- VERMONT GAGE 912110120 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 10.12 mm Size
- EATON S39D11S05X General Purpose Encapsulated Transformer, 50-60 Hz, 1-Phase, 400V, 120/240V, 5 KVA
- CASH VALVE FRM-AWZSASZH02-D3 Pressure Regulator, 1/4 Inch Size, Brass Water/Air/Oil/Gas, 2-30 PSI, STL
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Shaker Accessories
- Combination Grit Sharpening Stones
- Dressing Sticks
- Cabinet Knobs
- Electric Ceiling Heater Accessories
- HI TEMP Welding Blanket Roll
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- VISIONTRON Barrier Rope 1-1/2 Inch x 6 Feet
- ALLEGRO SAFETY Exhaust Filters
- APOLLO VALVES 88A-140 Series Flanged Standard Port Ball Valves
- RUKO Cobalt 5 Self-Starting Step Drill Bits
- HAMILTON Standard Shock Absorbing Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.120.0060 Dowel Pin, Std Dowel, 60 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Steel
€3.40 /unit

