FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 50 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.004 mm to 0.012 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.5 mm |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 50 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CGA950625M
- PLAST-O-MATIC TABRA150EPT-CP-LSW Ball Valve, Air Actuated, 3-Way, Limit Stop/switch, CPVC, 1-1/2 Inch Size
- DAYTON 53J915 Bearing, For Use With 10C389/10C390/10C391/1WBW7/5AV78/5ZPJ7, 3/4 Inch Bore Dia
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-255 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- BALDOR / DODGE 1014634 Seal,HIGH SPEED TXM8003
- MAIN FILTER INC. MF0431574 XH04444 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Seal, 5.62 Inch Height
- ADAPT-ALL 5360L-06 Elbow, 90 deg., Male L06 DIN Tube x Female L06 DIN Tube, Carbon Steel, Light Duty
- VULCAN HART 71650000A Plug Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- LCR Meter
- Blind Rivets
- Transparent Office Tape
- Flange Coupling Kit
- Bronze Flat Bars
- REVCOR Heavy Duty Propeller
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- HOWARD LEIGHT Plug N Play Prefilled earplug canisters
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- APEX-TOOLS Torq-Set Insert Bit
- APPROVED VENDOR Air Brake Hose Black
- COOPER B-LINE Type 12 Screw Cover JIC Enclosures
- NORTON ABRASIVES Gemini RightCut A AO Right Angle Cut-Off Wheels, Type 01/41
- SLOAN Royal 122 Exposed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.050.0050 Dowel Pin, Std Dowel, 50 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Plain, Steel
€20.19 /pack
