FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 8 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 4 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 8 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC MBV050EPT-RPF-VENT Manual Ball Valve, Red Kynar, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 1/2 Inch Size
- INGERSOLL-RAND CE120-38 Insert
- WESTWARD 38RV62 Nutsetter, Imperial, 1/4 & 3/8 & 5/16 & 7/16 Inch Fastening Size, Hex, Steel
- OILITE AAM0508-05B Sleeve Bearing, Bronze, 5 mm Bore, 8 mm Od, 5 mm Length
- PLAST-O-MATIC GGMUV160-PP-C1 Gauge Guard, Polypro, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 0-160 PSI Gauge Size
- MAIN FILTER INC. MF0853368 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 6.73 Inch Height
- EATON 69-2643 Spring
Explore More
- KEYSHAFT
- Terminal Block Accessories
- Air Tool Accessories
- Milli/Micro Ohm Meters
- Air Amplifiers
- Door Viewers
- ANSELL 40-105 Edge Multipurpose Nitrile Coated Gloves
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- DAYTON Cables, 7 x 7 Strand Type
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio Blast Penetrant
- BALDWIN FILTERS Hydraulic Filter Bases
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/8-12 Unf Lh
- ANVIL Extra Heavy Bevel Tap Bull Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.040.0008 Dowel Pin, Std Dowel, 8 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Plain, Steel
€9.49 /pack
