FABORY M39078.040.0020 Dowel Pin, 4mm Nominal Dia., 4mm Pin Dia., 25PK | CG8FAT 41KD56
FABORY M39078.040.0020 Dowel Pin, Std Dowel, 20 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Plain, Steel
Item: CG8FATModel: M39078.040.0020Cross Ref: 41KD56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dimensional Standards Din 6325, Iso 8734A
Display Qty 25
Finish Plain
Length 20 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance 0.004 mm to 0.012 mm
Overall Length Tolerance 0 mm to 0.5 mm
Pin Dia. 4 mm
Pin Type Slip Fit
Rockwell Hardness C60
Shank Length 20 mm
Standard D6325
Standards Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475