FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 8.5 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 2 mm |
| Nominal Dia. | 10 mm |
| Pin Diameter | 10 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 40 mm |
| Standard | D7346, ISO13337 |
| Standards | D7346, Iso13337 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 40 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP1250250BT | Zinc Plated | 0.122" | 0.044" | 0.008" | Grade 1070/1080 | 1875 lbs. | 0.028" | - | 250 | €23.90 | |
| SLTP1870437BT | Plain | 0.182" | 0.055" | 0.011" | Grade 1070/1080 | 4150 lbs. | 1/25" | - | 250 | €19.79 | |
| SLTP3121375BT | Zinc Plated | 0.306" | 2/25" | 0.014" | Grade 1070/1080 | 10800 lbs. | 0.062" | - | 50 | €38.36 | |
| 5CU76 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU80 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €71.81 | |
| 5CU84 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU88 | - | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €89.26 |
Explore Products
- DAYTON 1DKK6 Wire Rope Clip And Thimble Kit, U-Bolt, Steel
- DAIKIN 056792404 Control Board
- PACKARD 20020
- GATES 6C5CXREEL Hydraulic Hose
- STAFFORD MFG 34L110P5 Shaft Collar, Set Screw Type, 1-5/8 Inch Bore, Steel, Black Oxide
- WINSMITH 926MDSA51160H0 Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- STEARNS BRAKES 841118005006 Hub
Explore More
- KEYSHAFT
- Horns
- Storage Buildings
- Tire Valve Stems and Cores
- Blind Rivets
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Zipper
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- BULLARD Replacement Suspension
- CASH VALVE Solenoid Valves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 302, aR, 2400VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39060.100.0040 Spring Pin, 10 mm Nominal Dia., Steel, 40 mm Lg., Plain, Slotted
€10.52 /pack


