FABORY M38400.080.0035 Flat Washer, 1.5mm Thickness, 100PK | CG8EKX 54FN79
FABORY M38400.080.0035 Flat Washer, M8 Fits Bolt Size, Oversized, 8.4 mm I.D., 35 mm O.D.
Item: CG8EKXModel: M38400.080.0035Cross Ref: 54FN79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flat Washer
Finish Zinc Plated
Fits Bolt Sizes M8
Flat Washer Type Oversized
For Screw Size M8
Inside Dia. 8.4 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Maximum Temperature 302°F
Maximum Thickness 1.5 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thickness 1.5 mm
Outside Dia. 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Thickness 1.5 mm