FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Washer |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M10 |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | M10 |
| Inside Dia. | 10.5 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Dia. | 60 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 1.5 mm |
| Washer Material | Steel |
| Washer Type | Oversized Washer |
| Washer Type | Mudwing Repair Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.77 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Explore Products
- VICKERS 692929
- EATON 26004-LZK Gear Pump
- GRAINGER BULK-RS-N50TXT-105 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Black, Textured
- ULTRATECH 9656 Rolltop Drum Spll Containment 312 Inch Length
- FABORY U55050.012.0025 Socket Head Cap Screw, 5-40 Thread Size, Cylindrical, 1/4 In Lg., 1/16 In Head Ht.
- SPEARS VALVES 3775-753 Reducer Wye, Socket, Schedule 40, N.P.R., 16 x 3 Size, PVC
- SEALMASTER CRFS-PN32T RMW 717868
Explore More
- KEYSHAFT
- Solar Connectors
- Precision Knives and Blades
- Floodlights
- Road and Asphalt Rakes
- Downdraft Tables
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- DEWALT Auger Safety Glasses
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X Press Connection
- TEMPCO Mi-Plus Band Heaters
- ATP Tubing, Polypropylene, 12mm
- MERSEN FERRAZ 7.2kV / 8.25kV Bolt-On Mount Transformer Fuses
- DYNABRADE Plugs
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- NIBCO 4808-2 Series 22 1/2 Street Elbows, SPGXH PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M38400.100.0060 Flat Washer, M10 Fits Bolt Size, Oversized, 10.5 mm I.D., 1.5 mm Thk., 60 mm O.D.
€111.76 /pack
