FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Washer |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M5 |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | M5 |
| Inside Dia. | 5.2 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Maximum Thickness | 1.3 mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thickness | 1.3 mm |
| Outside Dia. | 20 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 1.3 mm |
| Washer Material | Steel |
| Washer Type | Oversized Washer |
| Washer Type | Mudwing Repair Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Thickness Tolerance | Hardness | Color | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1JLP5 | 5/16" | 11/32" | 2" | 0.051" | +0.029" | Rockwell B40 | - | - | 50 | €32.29 | RFQ
|
![]() |
1JLP7 | #10 | 7/32" | 3/4" | 0.075" | +0.029" | Rockwell B40 | - | - | 100 | €55.80 | |
![]() |
U38130.043.0001 | 7/16" | 1/2" | 1 1/4" | 0.083" | 0.064" to 0.104" | - | - | - | 50 | €11.33 | |
![]() |
U38130.050.0001 | 1/2" | 0.563" | 1 3/8" | 0.109" | 0.086" to 0.132" | - | - | - | 50 | €13.07 | |
![]() |
U38130.056.0001 | 9/16" | 5/8" | 1 15/32" | 0.109" | 0.086" to 0.132" | - | - | - | 25 | €9.08 | |
![]() |
U38130.062.0001 | 5/8" | 11/16" | 1 3/4" | 0.134" | 0.108" to 0.16" | - | - | - | 25 | €10.49 | |
![]() |
U38130.087.0001 | 7/8" | 15/16" | 2 1/4" | 0.156" | 0.136" to 0.192" | - | - | - | 10 | €11.42 |
Explore Products
- BISHOP-WISECARVER UTTS1-1920 Linear Guide Track, Size 1, Ground Profile, 90 Deg Vee Channel, 1920 mm Long
- ADVANTECH 7/16 SS12H Sieve 7/16 S/s 12 Inch Half Height
- MARTIN SPROCKET 50BS49 1 3/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.375 Inch Bore, 10.110 Inch Outside Dia. Steel
- SQUARE D LH36350 Circuit Breaker, I-line Style, Plug-in, 350 A, 600 VAC, 3p, 35kAIC@480V
- HANSON HT-176 Rivet Clincher, Steel, 5 In Lg., 1/4 In Rivet Dia., Tubular
- LIFT-ALL 4T110X4 Wire Mesh Sling L 4 Feet Vll 4800 Lb.
- COTTERMAN 1007R2630A1E10B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Surface Mount Fixtures
- Flatware Dispensers
- Square Nuts
- Machine Guards
- Thread Turning Tools
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PE, Wide Mouth, Square
- LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. Industrial Continuous Level Transmitter
- CH HANSON Steel Number Stamp Sets, Dot Design
- STAFFORD MFG Solution Series, Two Piece Split Threaded Hub Collars
- GATES Polarseal AC Hose Couplings
- APEX-TOOLS Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M38400.050.0020 Flat Washer, M5 Fits Bolt Size, Oversized, 5.2 mm I.D., 20 mm O.D.
€9.18 /pack







