FABORY M24690.080.0040 Machine Screw, 40mm Length, Property Class 4.8 Steel, M8 x 1.25mm Thread Size, 50PK | CG8EEQ 54FM52
FABORY M24690.080.0040 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EEQModel: M24690.080.0040Cross Ref: 54FM52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #4
Drive Type Phillips
Fastener Length 40 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 15.8 mm
Head Height 6.65 mm
Head Type Oval
Length 40 mm
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 1.25 mm