FABORY M24691.030.0020 Machine Screw, 20mm Length, Property Class 4.8 Steel, M3 x 0.50mm Thread Size, 100PK | CG8EEX 54FM58
FABORY M24691.030.0020 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 20 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EEXModel: M24691.030.0020Cross Ref: 54FM58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #1
Drive Type Phillips
Fastener Length 20 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 2.35 mm
Head Type Oval
Length 20 mm
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 20 mm
Thread Pitch 0.5 mm