FABORY M24691.050.0040 Machine Screw, 40mm Length, Property Class 4.8 Steel, M5 x 0.80mm Thread Size, 50PK | CG8EFQ 54FM75
FABORY M24691.050.0040 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EFQModel: M24691.050.0040Cross Ref: 54FM75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 40 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 3.9 mm
Head Type Oval
Length 40 mm
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 0.8 mm