FABORY M04104.200.0140 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 10.9, 10PK | CG8DFL 38CT91
FABORY M04104.200.0140 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 140mm Lg., 12.5mm Head Ht., Yellow Zn Plated
Item: CG8DFLModel: M04104.200.0140Cross Ref: 38CT91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Finish Yellow Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C32
Head Height 12.5 mm
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Length 140 mm
Material Steel
Min. Thread Length 52 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 52 mm