FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 80 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 12.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 30 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Min. Thread Length | 46mm |
| Minimum Thread Length | 46 mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 46 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- FINNERAN 804040-1232 Conv. Pack, 0.54 Oz Labware Capacity, 8-425 mm Labware Screw Closure Size
- SAGINAW SCE-48P36SS Subpanel, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- VERMONT GAGE 141255590 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5559 Inch Size
- GROVE GEAR EL8520524.35 Output Worm Gear Reducer
- SPEARS VALVES DC06-C010-G030 Elbow, 90 Deg., CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40, Clear, 1 x 3 Size
- EATON 10-6530-2 Bi-Metallic Definite Purpose Control Overload Relay
- APOLLO VALVES SSN4024A SS Class 300 STD Port Ball Valve Carbon Graphite Seat, Graphite PK, Spiral Wound Graphite Gasket 2 x Socket Weld
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Angle Clamps
- Garden Tool and Shovel Handles
- Bag Filter Housings
- Grooved Pins
- Shrink Wrap Bags
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30174 Shelf Bins
- DEWALT Protector Safety glasses
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- APPROVED VENDOR Single Cut Carbide Bur, Cylindrical Flat End
- BRADLEY Showerhead
- B & P MANUFACTURING Aluminium Pallet Dollies
- CLEVELAND Carbide Tipped Jobber Length Drill Bits
- SAKRETE Compounds
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M04104.200.0080 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 80mm Lg., 12.5mm Head Ht., Yellow Zn Plated
€48.45 /pack
