FABORY M01250.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CVU 54FJ26
FABORY M01250.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 40mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG8CVUModel: M01250.080.0040Cross Ref: 54FJ26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 40 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 40 mm
Minimum Thread Length 40 mm
Overall Length 40 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard ISO 8676
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm