FABORY M01250.080.0030 Hex Head Cap Screw, M8 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CVR 54FJ25
FABORY M01250.080.0030 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8, Yellow Zn Plated
Item: CG8CVRModel: M01250.080.0030Cross Ref: 54FJ25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 30 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 30 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 30 mm
Minimum Thread Length 30 mm
Overall Length 30 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard ISO 8676
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm