FABORY M01250.080.0020 Hex Head Cap Screw, M8 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CVP 54FJ23
FABORY M01250.080.0020 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 20mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8, Yellow Zn Plated
Item: CG8CVPModel: M01250.080.0020Cross Ref: 54FJ23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Finish Yellow Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Length 20 mm
Material Steel
Min. Thread Length 20 mm
Standard ISO 8676
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm