FABORY M01220.100.0180 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8CHT 38CL71
FABORY M01220.100.0180 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 180mm Lg., 6.4mm Head Ht., Yellow Zn Plated
Item: CG8CHTModel: M01220.100.0180Cross Ref: 38CL71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 180 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 180 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 32 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 32 mm
Overall Length 180 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 32 mm